01.08.2019 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Ústeckém kraji sklidili téměř tři čtvrtiny polí obilí a řepky

V Ústeckém kraji už kombajny posekaly téměř tři čtvrtiny polí s obilím a řepkou. Sklizeň se tak pomalu chýlí k závěru. Výnosy jsou podstatně nižší, než ještě v červnu pěstitelé očekávali. V kraji je už sklizeno bezmála 72 procent ploch s obilím a 81 procent polí řepky. Rychleji postupuje podle Ministerstva zemědělství sklizeň jen na jižní Moravě.

Úroda ale není nejlepší, nejvyšší výnosy dává ozimý ječmen, kterého se v Ústeckém kraji sklízí v průměru 5,2 tuny z hektaru, sklidit zbývá posledních zhruba 40 hektarů. Ozimá pšenice dává průměrně 4,41 tuny z hektaru, jarní pšenice má průměrné výnosy pod třemi tunami z hektaru. "Je sucho jako loni a předloni, letos tomu trochu pomohly deštíky v květnu, ale výnos je nižší. Moc spokojeni nejsme," řekl předseda Krajské agrární komory Ústeckého kraje Jaroslav Brožek. Horší, než se čekalo, je také sklizeň řepky, kterou letos pěstitelé oseli 22 367 hektarů. Výměry jsou zhruba o 15 procent nižší než loni. Ještě v červnu očekávali zemědělci, že letos sklidí kolem 73 477 tun při průměrném výnosu 3,29 tuny z hektaru. Kvůli suchu dává ale řepka výrazně méně - v průměru jen 3,03 tuny. Posekat ještě zbývá zhruba pětinu polí. Ústecký kraj spojován hlavně s těžbou uhlí a průmyslovou výrobou, je ale také významnou zemědělskou oblastí. Zemědělská půda tvoří 52 procent z jeho rozlohy 5339 kilometrů čtverečních. Litoměřicko a Lounsko jsou významné zejména produkcí chmele a zeleniny, v Polabí a Poohří jsou proslulé ovocnářské oblasti. Nejlepší úrodu obilí za posledních deset let zažil v kraj v roce 2014, kdy se tu sklidilo více než 619 tisíc tun obilí. Nejlepší úroda řepky byla o rok dřív - téměř 93 380 tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down