02.09.2005 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V zahraničním obchodě si nevedeme špatně

První odhad pro obchod eurozóny (tedy států, které používají jednotnou evropskou měnu euro = původní EU—15 kromě Velké Británie, Dánska a Švédska) se zbytkem světa v letošním červnu mluví o přebytku ve výši 6,5 miliardy eur. Vloni v červnu to byl přebytek 8,3 miliardy eur. Obchodní bilance letos v květnu dosáhla +2,7 mld. eur, zatímco ve stejném měsíci loňského roku činila +7,2 mld. eur. Ve srovnání s předchozím měsícem poklesly letos v červnu exporty o půl procenta, zatímco dovozy se zvýšily o 0,3 procenta.
Česká republika je mezi deseti hlavními obchodními partnery eurozóny na světě. V období od letošního ledna do konce května jsme dovezli z těchto států zboží za 13,6 mld. eur (loni za stejné období to bylo jen za 12,7 mld. eur, tedy nárůst o sedm procent).

Pro srovnání: nejvíce zboží z eurozóny směřovalo letos během prvních pěti měsíců do Velké Británie — celkem za 82,5 mld. eur, dále do USA (72,3 mld. eur). Do Číny exportovaly státy eurozóny za 16,1 mld. eur, do Polska za 17 mld. eur a celkový export z eurozóny do Japonska představoval v daném období téměř tolik jako dovoz do ČR, tedy 13,8 mld. eur. Do eurozóny jsme naopak vyvezli zboží jen za 12,3 mld. eur (Japonci za 22 mld. eur).
První odhad pro červnový obchod států evropské pětadvacítky se zbytkem světa vykazuje deficit ve výši 2,3 mld. eur (o rok dříve to byl deficit 2,5 mld. eur). Obchodní bilance těchto států letos v květnu činila —7,1 mld. eur (o rok dříve —3,2 mld. eur). Export vzrostl v červnu ve srovnání s letošním květnem o 0,2 procenta, import o 1,2 procenta.
Pokud jde o celkový zahraniční obchod států EU—25 (se zbytkem světa i uvnitř unie), největší přebytek za letošních prvních pět měsíců mělo Německo (+67 mld. eur), dále Nizozemsko (+15,6 mld. eur), Irsko (+13,7 mld. eur) a Švédsko (+7,2 mld. eur). Naopak největší deficit vykázala ve zmíněném období Velká Británie (—37,8 mld. eur), Španělsko (—28,5 mld. eur) a Řecko s Francií (obě země shodně po 12,6 mld. eur).
Celkem vyvezly státy evropské pětadvacítky za letošních prvních pět měsíců do zbytku světa zboží za 407,6 mld. eur. Z toho za 20 mld. eur potravin a nápojů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku jde o nárůst exportu tohoto zboží o pět procent.
Během letošního června vyvezla EU—25 do zbytku světa zboží za 87 mld. eur. Na tomto exportu se nejvíce podílelo Německo (23,4 mld. eur), dále Francie (11,1 mld. eur), Velká Británie (10,9 mld. eur) a Itálie (10 mld. eur). Z deseti nových států si nejlépe vedlo Polsko (1,4 mld. eur), dále Maďarsko (0,9 mld. eur) a ČR (0,8 mld. eur).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down