20.04.2006 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V zatopených oblastech začal boj proti komárům

Letecké postřiky proti larvám hmyzu, které se rychle množí v zatopených oblastech, dnes zahájili na jižní Moravě – na Břeclavsku a Hodonínsku. Postřiky proti komárům se provádějí také na Olomoucku, Zlínsku a uvažuje se o nich i na Mělnicku.

Postřiky jsou prováděny ze čtyř letadel. Spotřebuje se při nich do pátečního odpoledne asi šest tun hubicích prostředků, sdělil řekl Oldřich Šebesta z břeclavského zdravotního ústavu.
K postřikům se využívají přípravky Vectobac a Aquareslin. Na louky se dostávají ve formě postřiku, do lužních lesů se shazují v granulích.
Chemická ochrana se odehrává zcela mimo obce a města. Žádná zdravotní rizika lidem podle Šebesty nehrozí. Připustil, že jde o jeden z dosud největších zákroků proti komářím larvám v regionu. Při povodni bylo v kraji zaplaveno až 60 tisíc hektarů pozemků. Na mnoha místech již voda ustoupila. Stále ale někde vytváří na polích jezera a zaplaveny jsou i lužní lesy. Zatímco Břeclavsko a Hodonínsko postřiky nutně potřebují, zatím se bez nich obejde Znojemsko, kde se řeky vrátily do svých koryt a rozlivy vyschly.
Postřiky se dělají v okolí řeky Moravy, a to od jižního okraje okresu Uherské Hradiště až po soutok řeky Moravy s Dyjí. Na Břeclavsku bude ošetřena oblast v okolí Dyje od soutoku obou řek až po Jevišovku, kde je stále na polích jezero.
Podle Šebesty bude nutné i nadále rizikové oblasti kontrolovat a v případě vytváření komářích larev ve větším měřítku postřiky lokálně zopakovat, tentokrát ale již ze země.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 34MB (6.8% of 500MB)