04.09.2002 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V zátopových oblastech nakupujte obezřetně

Česká zemědělská a potravinářská inspekce stále intenzivně kontroluje a posuzuje potravinářské provozovny i potraviny prodávané v oblastech postižených povodní. I když počet zkontrolovaných výrob, skladů a prodejen je značný – k dnešnímu dni to je 1454, nevypovídá objektivně o skutečném nasazení inspektorů ČZPI v terénu.

Mnohé provozovny bylo totiž nutno od začátku povodní do dnešního dne kontrolovat několikrát, do mnoha z nich se inspektoři budou muset ještě vrátit. Přímo na místě musí pracovníci inspekce posoudit, jestli je provozovna skutečně v takovém stavu, aby se v ní mohly vyrábět, skladovat nebo prodávat potraviny, musí prohlédnout desítky různých potravinářských výrobků, zda skutečně neprošly povodňovou vodou, odebrat vzorky k mikrobiologickým rozborům, prověřit doklady o původu potravin a vyplnit příslušné protokoly, které mohou provozovatelům a majitelům sloužit také jako doklad o škodě pro pojišťovny. Inspekce nechce podnikatelům, kteří v mnoha případech přišli o všechno, ještě více komplikovat situaci. Naopak, zdarma vystavované doklady o způsobilosti příslušných prostor k manipulaci s potravinami mohou například výrobcům nebo majitelům skladů ulehčit jednání s odběrateli. Samozřejmě hlavním důvodem– a ve většině případů je tak práce ČZPI i chápána – je ochrana spotřebitelů před kontaminovanými potravinami a ochrana zájmů poctivých podnikatelů.
Do dnešního dne však musel být v 17 případech vydán zákaz uvádění do oběhu na potraviny, které prokazatelně přišly do kontaktu se záplavovou vodou. Ve většině případů se toto opatření týkalo sice drobnějších prodejců nebo stánkařů, ale například také pivovar Eggenberg z Českého Krumlova dodal nejméně šesti prodejnám lahvové pivo, které pocházelo ze zaplavených zásob. Naopak příkladnou spolupráci s ČZPI prokázal Plzeňský Prazdroj, který vydal přísný zákaz distribuce všech podezřelých výrobků, zakázal přepracování piva, které mohlo přijít do kontaktu s povodňovou vodou a likviduje veškeré obaly, u nichž není stoprocentní záruka dokonalého umytí.
Potraviny, na které inspektoři vystaví zákaz uvádění do oběhu, musí být prokazatelně zlikvidovány a s majitelem nebo provozovatelem je zahájeno správní řízení, jehož výsledkem bude pokuta.
V mnoha postižených oblastech však inspekce ani nemá co kontrolovat. Například na Litoměřicku nebo Mělnicku jsou obce, v nichž povodeň místní prodejny potravin úplně nebo téměř zlikvidovala – například ve Vrbně u Mělníka, kde se z 90 domů se zřejmě zachrání pouhé tři, žádná prodejna potravin nyní neexistuje. Stejná situace je i v mnoha dalších místech. Pokud je v takových případech zřízen provizorní prodej potravin, musí však také splňovat předepsané podmínky, které by měly být v zájmu ochrany zdraví úzkostlivě dodržovány.
Řada užitečných informací, které se týkají nakládání s potravinami, ČZPI průběžně zveřejňuje na svých webových stránkách www.czpi.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down