22.06.2015 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V žebříčku firem bodoval Agrofert

Výsledky 21. ročníku žebříčku stovky nejvýznamnějších firem v České republice v loňském roce zveřejnilo minulý týden Sdružení CZECH TOP 100. Jak uvedl předseda sdružení Jan Struž, na třetím místě se umístil Agrofert, a. s., za vítěznou společností Škoda Auto, a. s., a skupinou ČEZ na místě druhém. Agrofert byl také vloni největším zaměstnavatelem v ČR a čtvrtým v pořadí v tvorbě zisku. Jako nejstabilnější tuzemskou firmu vyhodnotili pořadatelé společnost Jan Becher – Karlovarská Becherovka.

Struž uvedl, že sto nejvýznamnějších firem ČR dosáhlo loni zisku 2,65 bilionu korun, což je o 180 mld. Kč více než v roce 2013. Zveřejněné žebříčky, které připravuje Sdružení CZECH TOP 100 na základě porovnání vybraných ekonomických ukazatelů, ukazují, že pro řadu firem nebyl rok 2014 ten nejlepší. Stovce těch nejvýznamnějších vzrostly meziročně tržby o sedm procent, naopak zisky jim stejnou měrou poklesly.

„Zisk stovky předních českých firem dosáhl loni 162 mld. Kč, což bylo o sedm procent méně než v roce 2013. První desítka žebříčku CZECH TOP 100 vydělala 96 miliard korun, což je o rekordních 20 procent méně než vloni,“ uvedl Struž.

V tržbách vede Škoda Auto, a. s., která vykázala tržby za 299 mld. korun. Druhou příčku obsadila s 201 mld. Kč společnost ČEZ, a. s., a třetí místo s tržbami 167 mld. Kč patří společnosti Agrofert.

Nejlepší hospodářský výsledek měla společnost ČEZ, a. s., a to s 29 mld. Kč, následovaná firmou Škoda Auto s 21 mld. Kč a na třetí příčce se umístily Lesy České republiky, s. p., které vykázaly 7,85 mld. Kč zisku. Čtvrtá příčka náleží Agrofertu., jenž vydělal 7,82 miliardy korun.

Jak uvedla Stanislava Hronová z Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze, celkový export z České republiky přesáhl loni 3,6 bilionu korun, což představovalo meziroční nárůst o 13,5 procenta. Hodnota vývozu stovky nejvýznamnějších českých firem dosáhla 1,045 bilionu korun, a to je o 13 procent více než v předešlém roce. Nejvíce vyvezla společnost Škoda Auto, a. s., celkem za 272 mld. Kč, druhé místo v žebříčku Největších vývozců ČR obsadila společnosti Foxconn s exportem za 119 mld. Kč. Následovala společnost RWE Supply & Trading CZ, a. s., která sice loni vyvezla méně než v roce 2013, ale i 115 mld. Kč jí stačilo na třetí místo. Čtvrtou příčku obsadil stejně jako loni Agrofert, a. s., s vývozem za 97 miliard korun.

Společnosti z žebříčků CZECH TOP 100 patří zpravidla také k významným zaměstnavatelům v České republice. V loňském roce ze zmíněné stovky firem zaměstnávala nejvíce pracovníků firma Agrofert, a to 33 778 osob, následovaná společností Česká pošta, s. p., s 30 600 zaměstnanci a ČEZ, a. s., s 26 255 zaměstnanci.

 

Stabilní Becherovka

Letos již po šesté také v rámci samostatné kategorie žebříčku CZECH TOP 100 zveřejnila poradenská společnost Bisnode stovku nejstabilnějších českých firem. Hlavní cenu, prestižní ocenění CZECH Stability Award za rok 2014, získal Jan Becher – Karlovarská Becherovka, a. s. V předchozích pěti letech byly oceněny například společnosti VEBA textilní závody, IMPROMAT INT, Seznam.cz, DEZA a Metrostav.

Podle generálního ředitele společnosti Bisnode v ČR Davida Farského vycházejí výsledky z metodiky ratingového modelu Bisnode, který měří stabilitu jednotlivých společností. „Model zároveň poskytuje nezávislý pohled na současný stav firem, jejich finanční situaci, a to včetně předpovědi míry rizika úpadku firmy v následujících dvanácti měsících,“ říká David Farský. Na nejvyšší ocenění CZECH Stability Award na stupni AAA má podle něj v České republice nárok asi 2,5 procenta firem.

U příležitosti vyhlášení žebříčku CZECH TOP 100 byla udělena také zvláštní cena TPA Horwath Gentlemanská firma, kterou letos získala společnost Hennlich. „Touto cenou se snažíme poukázat na společnosti, které se kromě na úspěch v podnikání zaměřují i na další prospěšné oblasti, jako je péče o zaměstnance a jejich rozvoj, o životní prostředí a ochranu duševního vlastnictví, společenská odpovědnost a mnohé další,“ okomentoval udělení ceny ředitel a jednatel společnosti TPA Horwath Rostislav Kuneš. Dodal, že oceněná firma je velice aktivní zejména na Litoměřicku, kde podporuje řadu neziskových projektů.

Sdružení CZECH TOP 100 vzniklo v roce 1994 s hlavním cílem pravidelně sestavovat a zveřejňovat seznam nejvýznamnějších společností u nás. V současné době vyhlašuje každoročně řadu žebříčků, kromě stovky nejvýznamnějších firem například také 100 obdivovaných firem ČR nebo žebříček Nejlepších výročních zpráv. Organizuje také doprovodné programy, konference a odborná diskusní fóra.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down