V zeleném ječmeni nebyl žádný vitamín C, přestože to etiketa uváděla

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila, že v zeleném ječmeni značky Nutri Elements nebyl žádný vitamín C, přestože na etiketě se uvádělo, že jeho obsah je 595 miligramů na 100 gramů výrobku. Inspekce okamžitě nařídila dovozci, aby výrobek stáhl z prodeje a zahájila s ním správní řízení o uložení sankce. Uvedl to v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Konkrétně se jednalo o šarži, jejíž datum trvanlivosti je do ledna příštího roku, a přesný název potraviny je Nutri Elements Zelený ječmen – 100% RAW sušená šťáva z mladého ječmene v balení o hmotnosti 180 gramů. Dodavatelem je slovenská firma Elkotex, dovozcem do Česka společnost Energy Arts. Jako země původu jsou označené Spojené státy americké.

Podle Kopřivy se laboratorním testem vůbec nepodařilo detekovat vitamín C, meze detekovatelnosti je pět miligramů na 100 gramů potraviny. Informace na obale tak uváděl spotřebitele v omyl.

Zelený ječmen se obvykle prodává v prášku, jedná se o sklizené obilí ještě v době zrání v zeleném stavu. Pokud je jeho sklizeň a úprava správná, obsahuje pro člověka řadu prospěšných látek včetně vitamínů či minerálů. Pomáhá například k detoxikaci organismu a podporuje jeho obranyschopnost.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down