V zemědělské sbírce na pomoc postiženým tornádem se vybralo téměř pět milionů

Do zemědělské sbírky na pomoc obyvatelům jižní Moravy zasaženým tornádem přispělo 162 dárců, vynesla tak zhruba 4,7 milionu korun. Dnes o tom informovala za organizátory Agrární komora ČR v tiskové zprávě. Peníze se předají pěti obcím, které byly koncem června nejvíce zasaženy. Jde o Lužice, Mikulčice, Moravskou Novou Ves, Hrušky a Hodonín.

"Je nám moc líto, co se na jižní Moravě stalo, a věříme, že vybrané peníze pomohou rodinám, které utrpěly při této tragické přírodní události fatální škody na majetku," uvedl prezident komory Jan Doležal. Podle komory dosahují škody v některých zemědělských podnicích až stovek milionů korun. "Živelní pohroma jim poničila zemědělské i administrativní budovy, stroje či stáje pro zvířata, v nichž přišly o život desítky hospodářských zvířat," uvedla organizace. Komora dohromady se Zemědělským svazem ČR organizují ještě další sbírku na pomoc Podbořansku v Ústeckém kraji, které také zasáhla na konci června živelní pohroma. Vybírání peněz skončí 19. srpna.

Bouře s tornádem letos 24. června zasáhla především Břeclavsko a Hodonínsko. Ministerstvo pro místní rozvoj k 23. červenci odhaduje náklady na obnovu majetku v Jihomoravském kraji na 5,3 miliardy korun. Dále se ale zjišťují škody na majetku podnikatelů, včetně těch v zemědělství. Suma se tak bude ještě měnit. Ve stejný den zasáhla bouře také obce Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody. Poničené tam jsou zejména hospodářské budovy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down