V zemědělství je perspektiva

Do ZD Krásná Hora nad Vltavou  jezdí od vstupu do Evropské unie řada zahraničních delegací, na druhé straně potkám lidi v okolí, kteří říkají, že v našem podniku ještě nebyli. Vysvětlil předseda družstva Jiří Zelenka, proč pořádali v září Den otevřených dveří s tím, že chtěli rovněž přispět ke zlepšení prestiže zemědělství. „Chtěli jsme ukázat, že v zemědělství je perspektiva,“ doplnil s tím, že podnik navštívilo kromě veřejnosti také 520 dětí ze škol.

Zelenka poukázal rovněž na fenomén současnosti, kterým je zvyšující se cena másla. „Všichni si myslí, co máme peněz za mléko. Ale my máme za mléko to, co jsme měli v roce 2004 a v té době máslo stálo 28 korun,“ poznamenal.  Ministr zemědělství Marian Jurečka při zahájení dne otevřených dveří připomněl, že ministerstvo se za posledních poslední 3,5 roku snažilo dát důraz na živočišnou výrobu. Česká republika přitom podle něj vykazuje velmi dobré parametry. Například ve srovnání s Německem má lepší parametry kontroly užitkovosti a podobně. Vyzdvihl rovněž potřebu investic do živočišné výroby. „Pokud nebudeme investovat, tak nám bude opět ujíždět vlak,“ řekl a přislíbil, že ministerstvo bude dělat maximum pro zajištění podpory. Zemědělci se podle něj dokázali velice dobře poprat s řadou problémů, jako byly ruské sankce, propad cen mléka, ukončení režimu mléčných kvót, sucho, mrazy nebo ptačí chřipka. Viceprezident Agrární komory ČR Bohumil Belada připomněl, že letošní průměrné výnosy řepky v ČR byly o 17 procent nižší než vloni, obilí bylo zhruba o 13 méně. „Čísla nejsou úplně špatná, ale problém letošních žní je, že výnosy byly nerovnoměrné. Jsou oblasti s výnosy průměrnými, nadprůměrnými i oblasti, kde mají výnosy ve srovnání s loňskem poloviční,“ shrnul. Komora by si podle něj přála, aby rozdělování kompenzací za sucho bylo co nejjednodušší a nezatěžovalo zemědělce další velkou administrativou. „Ale musíme respektovat to, co Brusel notifikoval,“ doplnil

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down