27.07.2006 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vakcína proti ptačí chřipce by se měla začít vyrábět na začátku příštího roku

S výrobou vakcíny proti ptačí chřipce, kterou vyvinul britský farmaceutický koncern GlaxoSmithKline, by se mělo začít začátkem příštího roku. Firma však musí získat potřebná povolení. Přestože jsou zdravotničtí experti a vědci nadšeni z úspěšných testů vakcíny, netají se s tím, že je ještě dlouhá cesta k tomu, aby se vakcína stala součástí zdravotnického systému a prevence.

Vakcína vyvolává silnou imunitní reakci, projevila se u více než čtyř pětin ze 400 dobrovolníků ve věku od osmnácti do šedesáti let. Tato míra ochrany podle firmy překračuje požadavky příslušných zdravotnických úřadů pro registraci očkovací látky a v účinnosti předčí ostatní dosud vyvíjené vakcíny, tedy pro očkování by stačila menší dávka.
Rozšíření vakcíny ale může podle vědců zabránit látka přidávaná k vakcíně. Úspěšnost očkování totiž spočívá právě v této speciální pomocné látce, kterou GlaxoSmithKline k vakcíně přidává a na níž má patent. Látku tak může vyrábět pouze tento koncern, což pro něj sice může znamenat obrovské zisky, ale zároveň může omezit rozšíření vakcíny do celého světa, uvedl Klaus Stohr, poradce Světové zdravotnické organizace. Podle něj by očkování bylo opravdu efektivní jen v případě, že vakcínu bude moci produkovat více společností. V současnosti nejrůznější vakcíny proti této nebezpečné nemoci testuje třináct farmaceutických firem, zatím ale bez větších výsledků.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down