15.10.2008 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vakcinace s podporou

Také v příštím roce bude očkování proti katarální horečce ovcí (bluetongue) financováno z veřejných prostředků, jak je tomu letos. Uvedl to ministr zemědělství Petr Gandalovič na nedávné členské schůzi Svaz marginálních oblastí s tím, že očkování připravují na jaro.

Mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben pro náš týdeník upřesnil, že dodavatel vakcíny by měl být zvolen opět ve výběrovém řízení. Podmínkou však bude, aby bylo možné použít jen jednu vakcínu navozující imunitu minimálně na12 měsíců.
Podle ředitele Českého svazu chovatelů masného skotu Kamila Maláta vakcína by měla být dodána nejpozději do 15. února příštího roku tak, aby se mohlo začít s vakcinací v průběhu března. To je období, kdy skončí šestiměsíční doba imunity z letošního roku. „To, že by vakcína navozovala imunitu na 12 měsíců je dobré, protože by se následné vakcinace uskutečnily v době před vyhnáním na pastvu a navíc pouze jednou ročně, což lze v hlediska chovatelů masného skotu považovat za optimální variantu,“ míní Malát. Díky tomuto modelu také nehrozí, že v době vakcinace nebude v potřebném období na volném trhu dostatek vakcíny. Zároveň to pro chovatele nepřinese další finanční náklady, které vakcinace na vlastní náklady s sebou jinak nese, doplnil.
Ministr připomněl, že Česká republika nepřistoupila v letošním roce k plošnému očkování pro to, aby fakticky zabránila nějaké obrovské epidemii, ale kvůli tomu, že se pro ně rozhodly prakticky všechny země Evropské unie. V opačném případě by nemohla do budoucna prakticky obchodovat se zvířaty, kdyby nebyla schopná prokázat celoplošné očkování,“ konstatoval. Podle něj očkování bylo prováděno až na podzim, protože do jarních měsíců se čekalo, jak se rozhodnou země kolem České republiky. „Rozhodování nebylo jednoduché. Uvažovali jsem o tom, zda vůbec přistoupit k plošnému očkování, když u nás nebylo velké množství postižených zvířat.,“ doplnil ministr. Tato akce přijde řádově na 150 milionů korun, dvě třetiny z toho by měla Česká republika získat z Evropské unie.
Duben připomněl, že pokud má být boj proti blutengue účinný, je třeba, aby vakcinace probíhala alespoň tři roky po sobě. „Hovoří tak i Evropská komise, a toto stanovisko zaznělo též na zářijovém regionálním zasedání OIE (Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat), které se uskutečnilo v Lotyšsku,“ sdělil. Zde bylo podle něj rovněž jasně konstatováno, že vakcinace, monitoring a kontrola nad přesuny jsou základními kroky k zamezení cirkulace viru v prostředí. „Vakcinovaná zvířata jsou z hlediska obchodování považována za zvířata bezpečná, která nepředstavují riziko pro další šíření nákazy,“ konstatoval Duben.
Podle něj letošní očkování probíhá podle plánu. K 3. říjnu bylo proti bluetongue vakcinováno více než 80 procent přežvýkavců v ČR. To znamená téměř 1,1 milionu krav, 154 tisíc ovcí a 17 tisíc koz. Nyní již probíhá revakcinace těch zvířat, která byla očkována proti katarální horečce ovcí mezi prvními. Takto opakovaně vakcinováno, aby bylo dosaženo imunity, bylo již přes 316 tisíc krav, přes 35 tisíc ovcí a 3, 5 tisíce koz. Dosud bylo uděleno kolem dvou tisíc výjimek. Důvodem byly většinou technické problémy, spojené s očkováním, dodal Duben.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down