Válka na Ukrajině může prohloubit potravinovou krizi v Jemenu

Možné narušení globálních dodávek pšenice po ruské invazi na Ukrajinu vyvolává ve válkou zmítaném Jemenu obavy z prohloubení potravinové krize a dalšího zvyšování cen potravin, píše agentura Reuters. Mnoho Jemenců proto podle ní nyní skupuje mouku.

Světový potravinový program (WFP) tento týden uvedl, že válka na Ukrajině pravděpodobně v Jemenu povede k dalšímu zvýšení cen paliva a potravin, zejména obilí. Jemen je na dovozu závislý a ceny potravin se tam v uplynulém roce více než zdvojnásobily. V důsledku konfliktu se tam miliony lidí ocitají na prahu hladomoru.
Asi 29 procent celosvětového exportu pšenice pochází z Ruska a Ukrajiny a přerušení tohoto toku tlačí světové ceny nahoru, píše Reuters.
Mnozí Jemenci s ohledem na nynější situaci začali skupovat mouku. „Lidé nyní spěchají nakoupit, jsou ve střehu, očekávají krizi," uvedl Muhammad Nimrí, který provozuje velkoobchod v jemenském hlavním městě Saná. „Berou deset, dvacet pytlů," dodal.
Dovozce mouky Mahrán Kádí říká, že zásoby má, ale lidé panicky nakupují. „Někteří obchodníci zvedli ceny, když viděli obrovskou poptávku," poznamenal.
Válka v Jemenu, nejchudší zemi arabského světa, vypukla poté, co se Íránem podporovaní šíitští povstalci Húsíové v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Na její straně se o rok později do boje proti rebelům zapojila mezinárodní vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Mezinárodně uznaná vláda nyní sídlí v jihojemenském Adenu, povstalci v Saná.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down