Valtickým vinných sklepům loni vzrostly tržby na čtvrt miliardy

Jedné z největších vinařských firem v Česku Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, loni vzrostly tržby o pět procent na 254 milionů korun. Zisk společnosti byl stabilní, bude se pohybovat opět kolem 18 milionů korun. Řekl to generální ředitel firmy Marek Šťastný.

Společnost v posledních letech investovala do obnovy vinic i vylepšení vlastního zázemí směrem k turistům a veřejnosti. Loni zkolaudovala vinařskou stodolu, což je prodejní a návštěvnické centrum, které stálo přes 50 milionů korun. Rozsáhlé přízemní i podzemní prostory, které navazují na vinařství, nahradily nevyužívanou čistírnu odpadních vod. K výstavbě architektonicky zajímavého objektu s kruhovou rotundou v podzemí firma potřebovala 800 tisíc starých cihel. Areál dál tvoří samotný vinařský závod a křížový sklep z roku 1640.

"S loňským rokem jsme spokojeni kvalitativně i co se týče množství úrody," uvedl Šťastný. Skupina firem, které spadají pod vinařství, má 630 hektarů vinic, zejména díky Vinofruktu Dolní Dunajovice. Skupina postupně plochu vinic rozšiřuje.

"Snažíme se nakupovat vinice v lukrativních polohách, soustředíme se na Mikulovsko, proces obnovy vinic jsme už ukončili. Průměrné stáří vinic je mezi deseti až 15 lety," uvedl Šťastný. Vinařství loni vyrobilo 3,3 milionu litrů vína, což znamená mírný mezioroční růst. "Každoročně stoupá cena hroznů a my také adekvátně zdražujeme vína, takže se to projeví v tržbách," uvedl Šťastný. Firma je soběstačná ze tří čtvrtin, zbytek hroznů nakupuje od jednoho partnera.

Do skupiny Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, nyní patří Vinofrukt a Vinařství Kovács, které skupina koupila v roce 2013. V současnosti patří skupina k největším pěstitelům i výrobcům vína. Soběstačnost je podle Šťastného důležitá, řekl, že ostatní velké firmy si ji začaly budovat později.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down