14.11.2005 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vánoční kapři letos zřejmě mírně podraží

Řádově o koruny na kilogram budou na letošním předvánočním trhu dražší kapří v porovnání s loňským rokem. Vyplývá to z odhadů odborníků i informací některých rybářských firem.

Ceny u prodejců se většinou zvednou o tři až pět procent, odhadl Jan Pintíř z firmy Euagroservis - Dvůr Svojšice, která se zabývá agrárním poradenstvím. Důvodem je podle něj růst nákladů zejména na pohonné hmoty. Kilogram výběrové ryby může přijít na 75 až 83 korun, první třída od 67 do 74 korun. Za stejné peníze jako loni budou moci lidé kapra pořídit spíš jen na sádkách, protože ceny prvovýrobců se zřejmě moc nezmění, dodal. Podle ředitele Klatovského rybářství Jaroslava Průchy jsou ceny ještě předmětem jednání, ale jeden dvoukilogramový kapr by měl zdražit do pěti korun, tedy asi o dvě až tři koruny na kilogram. Rybáři čtyři roky nezdražovali a náklady rostou, podotkl Průcha s tím, že zmíněný růst není ani pětiprocentní a v předvánočním rodinném rozpočtu nehraje roli.
"Samozřejmě že zvýšení bychom teď trošku potřebovali, protože náklady rostou, ale otázkou jde, co je schopen akceptovat trh," řekl obchodní manažer firmy Fishmarket Josef Mareš. Velké rybníky se podle něj teprve dolovují a cenu bude společnost stanovovat až podle celkové produkce. Fishmarket je obchodní firma, která ročně prodá zhruba 5000 tun ryb.
Produkce ryb v tuzemsku je v posledních letech poměrně stálá a pohybuje se kolem 19.000 až 20.000 tun ročně. Z celkového objemu se zhruba polovina vyváží. Dovoz se orientuje převážně na mořské ryby, korýše a mlže. Čeští spotřebitelé přitom více konzumují právě mořské produkty a bilance zahraničního obchodu s rybami a rybími výrobky je proto záporná. Spotřeba sladkovodních ryb mírně přesahuje jeden kilogram na osobu ročně, u mořských produktů je to téměř čtyřikrát tolik.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down