Vánoční ryby v hradeckém kraji kvůli suchu podraží

Ryby na vánoční trh v Královéhradeckém kraji kvůli suchu podraží. Některá rybářství budou mít také menší sortiment. Uvedli to zástupci rybářských společností v kraji. Výlovy už začaly, rybáři na některé zvou i veřejnost.

Společnost Rybářství Chlumec nad Cidlinou je s předvánočním výlovem asi na 75 procentech. "Rok je to hanebný, takový nepamatujeme. Může za to sucho a vysoké teploty. Aby to ryby vůbec přežily, v červenci a v srpnu se nedalo přikrmovat," řekl ředitel chlumeckého rybářství Ladislav Vacek. I když je ryb méně, na vánoční trh firma dodá přibližně stejné množství jako v předchozích letech. "Tuzemský trh úbytek produkce téměř nepozná, omezili jsme export. Co ale zákazník pozná, je navýšení cen. Ušlá produkce se musí zaplatit. U kapra jsme cenu na sádkách zvedli téměř o deset procent ze 77 na 85 korun za kilogram," řekl Vacek. Společnost hospodaří na 235 rybnících o výměře 1700 hektarů. "Výlovy stále pokračují, kvůli suchu a teplu jsme některé odkládali. U dvou rybníků vůbec nevíme, jestli je vylovíme, abychom nalovené ryby mohli uchovat do Vánoc," dodal Vacek.
Přibližně o deset procent více zaplatí také zákazníci za ryby z produkce firmy Jan Kolowrat Krakovský. Kolowratští hospodaří na Rychnovsku a Náchodsku na více než 300 hektarech vodních ploch. "Do konce listopadu stojí kilogram kapra v maloobchodě 89 korun, na prosinec plánujeme cenu zvýšit asi na 95 korun," řekl vedoucí Správy Kolowratského rybářství v Opočně na Rychnovsku Václav Kalenda. Celkovou produkci ryb ale hodnotí jako dobrou. Problémem je podle něj nedostatek povrchové tekoucí vody. "Ryby z výlovů nemáme kam dávat. Proto jsme minimálně dva rybníky odložili na jarní období. Když je odečtu, tak bychom mohli dodat na vánoční trh okolo 1000 metráků ryb, což je méně než loni," řekl Kalenda.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down