Vánoční stromečky ze zdravého lesa

V Brně a Olomouci budou letos poprvé vánoční svátky zdobit borovičky z lesů, kde hospodaří podle mezinárodních pravidel zdravého lesnictví FSC. Vánoční borovičky FSC pocházejí z certifikovaných obecních lesů na nedalekém Svitavsku. Lesníci je pokáceli při takzvaných prořezávkách borovice lesní, což je běžný zásah v hospodářských lesích, který stejně musejí dělat. Informovaly o tom organizace FSC ČR, Hnutí Duha a Společnosti pro Fair Trade.

Pravidla FSC mimo jiné vyžadují sázet do lesů pestřejší skladbu místních druhů dřevin. Omezují holosečné kácení či chemické postřiky porostů, vylučují umělé vápnění a hnojení a požadují ponechání několika procent lesa v tzv. referenčních plochách, kde se netěží dřevo. Zajišťují tak, že hospodaření nebude les trvale poškozovat.
Jde o první nabídku řezaných vánočních stromků s mezinárodním certifikátem FSC v České republice. Na západ od českých hranic mají spotřebitelé možnost volby stromků ze zdravého lesa již několik let. Ale většina stromků na zdejším trhu zatím pochází z českých a zahraničních plantáží, které pěstují výhradně vánoční stromy
Vánoční stromky se od příštího čtvrtka (11. prosince) budou prodávat ve Středisku ekologické výchovy Rozmarýnek v Brně Jundrově a v sídlech ekologické organizace Hnutí Duha v Brně a Olomouci. Cena bude stejná jako za vánoční stromky z běžného lesa, které jsou na trhu.
Michal Rezek, ředitel FSC ČR řekl:
„Lidé v Brně a Olomouci dostávají poprvé šanci výběrem vánočního stromečku s ekologickým certifikátem FSC podpořit práci šetrně hospodařících lesníků. Zatím se ekologicky šetrně v souladu se standardem FSC hospodaří jen na necelém jednom procentu lesů v České republice.”
Certifikaci FSC vytvořili na začátku devadesátých let společně velké mezinárodní ekologické organizace, obchodní a dřevařské společnosti a další partneři. Stala se populární mezi zákazníky a poptávka po dřevě – nebo dřevěných výrobcích – s logem FSC rapidně roste. Na trhu je již více než 20 tisíc druhů výrobků s tímto logem, ze kterých si mohou vybírat i čeští spotřebitelé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *