Vánoční stromky s certifikátem pochází ze šetrného hospodaření

Na Vánoce si lze pořídit i stromek s certifikátem FSC. Na řadě míst republiky jsou dostupné vánoční stromky, vypěstované v lese, kde se hospodaří odpovědně a přírodě blízkým způsobem. Stromky nesou značku FSC a umožňují lidem prožít vánoční svátky s vědomím, že přispěli k ochraně českých i světových lesů. Upozornil na to Tomáš Duda, ředitel FSC ČR..

FSC certifikované vánoční stromky jsou vyřezávány v rámci výchovných zásahů a probírek, které přispívají ke stabilitě a vyváženému růstu lesa. Pořizovací cena FSC certifikovaného vánočního stromku se nijak neliší od nabídky většiny prodejců, spíše je ve srovnání s jejich cenami nižší, správci lesních majetků se tak snaží předcházet krádežím přímo v lese. Většina běžně prodávaných vánočních stromků pochází ze zahraničních plantáží, jejich cena je tudíž vyšší minimálně z důvodu dopravy, která zatěžuje životní prostření. „Ve většině případů ani prodejce nezná přesný původ prodávaných stromků. Koupí FSC stromku si odnášejí zákazníci také dobrý pocit, protože podpoří šetrné lesnictví a zdravé lesy,“ dodal Duda.

Vánoční stromky s FSC certifikací z majetku ŠLP Křtiny lze koupit v termínu od 7. až do 22. prosince 2013 na několika různých místech v okolí Brna. Do prodeje vánočních stromků ve městě Brně se zapojil také ekologický institut Veronica, kde se dají koupit dvouleté jedličky v květináči a po vánočních svátcích je sami vysadit anebo se zúčastnit společného vysazování 12. dubna 2014.

Stromky s certifikátem FSC, které pocházejí z Krkonošského národního parku, zakoupíte ve Vrchlabí v termínu 17. a 18. prosince. V obcích, jejichž lesy jsou certifikovány systémem FSC na Svitavsku, bude prodej stromků za symbolické ceny zahájen až několik dní před vánočními svátky – stromky se řežou v přiměřeném množství podle předem zjištěného zájmu.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *