05.04.2024 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Varšava chce vyčlenit dvě miliardy zlotých na nákup obilí od farmářů

Polská vláda chce vyčlenit přibližně dvě miliardy zlotých (11,8 miliardy Kč) na nákup přebytečného obilí od svých zemědělců. Informoval o tom podle agentury PAP náměstek polského ministra zemědělství.

Vlajka na mapě Polska

"Chceme vyčlenit přibližně dvě miliardy zlotých na nákup přebytečného obilí z trhu. (...) V současné době probíhají v této věci jednání s ministerstvem financí," řekl ministerský náměstek Stefan Krajewski. "Návrhy jsou připraveny, musí projít procedurální cestou, ale chceme je představit co nejdříve," dodal. Cílem je podle něj dotace vyplatit do května.

Protesty polských zemědělců

Polští zemědělci v minulých týdnech blokovali dálnice a hraniční přechody s Ukrajinou a popudili Kyjev vysypáním nákladu dováženého obilí na železniční koleje. Požadují opětovné zavedení cel na dovoz ukrajinských zemědělských produktů, která byla zrušena po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022. Polští zemědělci tvrdí, že jejich ukrajinské protějšky zaplavují Evropu levným dovozem a že velká část obilí, které má Polskem jen projít, končí na polském trhu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down