11.05.2005 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Včelaře by letos měly podpořit finance z EU

Vedle 80 milionů korun na podporu chovu včelstev by letos mohli chovatelé čerpat až 30 milionů korun v rámci programu pro zlepšení produkce medu a jeho uvádění na trh. To znamená, že podpory včelařství by mohly stoupnout na 110 milionů korun, což představuje téměř 40 procent. Program má financovat asi z poloviny Evropská unie, zbytek by se měl uhradit ze státní pokladny. Podmínky dotací projedná ve středu vláda, sdělilo ministerstvo zemědělství.

Program má modpořit například technickou pomoc, boj proti chorobám, rozbory vzorků medu nebo obnovu včelstev. Podobné programy podle ministerstva existují i v dalších členských státech EU. Na některé záležitosti šly podle včelařů už dřív peníze z národních zdrojů, nyní se má ale tento okruh podpor rozšířit a zdroje navýšit o příspěvek EU.
Domácí produkce medu loni meziročně stoupla více než o pětinu na zhruba 7740 tun. Přispěl k tomu nárůst počtu včelstev téměř o 80 000 na 557 000.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down