13.11.2006 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Včelaři letos čekají nadprůměrnou produkci medu

Český svaz včelařů očekává že letošní tuzemská produkce medu bude nadprůměrná a dosáhne výše kolem osmi tisíc tun. Na tiskové konferenci to dnes uvedl tajemník svazu Miloslav Peroutka.

Peroutka sice konstatoval, že minulá dlouhá zima způsobila téměř pětinové úhyny včelstev, nicméně snůška medu se díky letošnímu příznivému létu protáhla někde až do září, což zvýšilo produkci. Ještě v půli července včelaři předpokládali průměrný výnos, tedy kolem sedmi tisíc tun. Loňská sklizeň dosáhla 8400 tun medu.
Ceny medu v obchodech se podle Peroutky v poslední době mírně snížily a pohybují se kolem 100 korun za kilogram světlého květového medu a 120 korun za kilogram tmavého medovicového medu. Zlevnění je spíš dáno vlivem dovozů než nadprůměrnou produkcí, podotkl.
Spotřeba medu se v Česku podle předsedy svazu včelařů Luďka Sojky může pohybovat kolem 0,5 kilogramu na osobu ročně. Například ve Švýcarsku je to 1,4 kilogramu. Také v Německu se jí med víc, dodal. Většímu zastoupení medu v jídelníčku Čechů má napomoci program propagace jeho spotřeby spolufinancovaný Evropskou unií.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down