Včelaři varují před zaplavením unijního trhu levnými náhražkami medu

Včelaři varují před zaplavením unijního trhu levnými náhražkami medu. Analýza z 15 zemí EU ukazuje, že téměř každý druhý vzorek medu obsahuje obilný sirup. Včelaři proto požadují více kontrol, přísnější označování původu a jednotné standardy pro rozbory medu, píše rakouská tisková agentura APA.

Evropští včelaři čelí stále silnějšímu konkurenčnímu tlaku kvůli levným napodobeninám medu zejména z Asie. Podle nich je jimi zaplavován unijní trh. Podle analýzy, kterou před třemi týdny zveřejnila Evropská komise, byla téměř polovina z 320 zkoumaných vzorků medu z 15 zemí "podezřelá". Šlo tudíž o sirupy z rýže nebo z jiné obilniny, cituje APA Stanislava Jaše, který v EU zastupuje zájmy včelařů.

Rozbory provedla na žádost EK laboratoř Společného výzkumného střediska (JRC), uvedl rodilý Čech Jaš, který má svá včelstva na jihu Finska. U 46 procent vzorků podle něj bylo podezření, že neodpovídají unijním směrnicím, tedy že jsou pančovány. U 93 procent tureckých a 74 procent čínských vzorků vůbec nešlo o med, upozornili včelaři na dnešní tiskové konferenci.

"Jestliže je téměř každý druhý medový výrobek dovezený do Evropské unie zfalšovaný, znamená to, že 20 procent veškerého medu konzumovaného v EU je zfalšováno," řekl Jaš.

Podle APA v Rakousku na 33.000 profesionálních a amatérských včelařů ročně stočí zhruba 4000 tun medu. To ale nestačí na pokrytí poptávky, a tak je stejné množství importováno. Většinou jde ale o med nižší kvality s označením "ze zemí EU a mimo EU". Tento med přitom nedováží včelaři, ale obchodníci, vysvětluje šéf rakouských profesionálních včelařů Wolfgang Pointecker. Většina takového medu je přitom připravována v Německu, odkud je prodáván do Rakouska.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down