15.04.2008 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Včelaři ztratili pětinu včelstev

Včelaři na Ústecku odhadují ztráty včelstev v důsledku parazitárního onemocnění varroázou přibližně na 20 procent. V celé České republice se ztráty odhadují až na více než 30 procent, jsou ale i místa kde uhynula více než polovina včelstev. Podle člena předsednictva Českého svazu včelařů a profesionálního včelaře Petra Táborského z Lomu u Mostu patří v Ústeckém kraji k nejpostiženějším okresům Teplicko a Ústecko.

"Letos evidujeme v kraji 22.726 včelstev, z toho jich bylo vyšetřeno 21 procent jako pozitivních, tedy se zvýšeným počtem roztočů Varroa destructor," řekl Petr Pilous z Krajské veterinární správy.
V oblastech se zvýšenými úhyny včelstev a tam, kde je méně než čtvrtina stanovišť včelstev negativních, se provede ošetření celoplošně. Podle Pilouse byly ale daleko větší problémy s úhyny v jiných krajích. "Domnívám se, že včelaři v našem kraji včelstva poctivě léčili, klimatické a povětrnostní podmínky byly v celé republice obdobné," uvedl Pilous.
Roztoč Varroa destructor se při minulé teplé zimě ve včelstvech více množil, včely mohlo zachránit jen včasné a správné ošetření v minulém roce. Podle včelařských odborníků v poslední době v ČR včely v takovém rozsahu nikdy hromadně nehynuly.
V loňském roce se chovalo v České republice asi 520.000 včelstev, letos na jaře jich může být až o 200.000 méně. Pomoci v novém zavčelení se snaží zejména profesionální včelaři, podle Táborského zájem postižených včelařů ale pokrýt letos nestihnou.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down