06.12.2005 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Včelařit u nás přestávají především drobní chovatelé

Včelařů v České republice stále ubývá. Ke konci minulého roku jich bylo zhruba 49 tisíc, o 30 tisíc méně než v roce 1990. Nejvíce ubývají chovatelé s malým počtem včelstev, pro trh je však nadále charakteristická roztříštěnost výrobců medu a malá konkurenceschopnost. Na sobotním sjezdu Českého svazu včelařů to uvedl tajemník Miloslav Peroutka.

V odvětví podle tajemníka chybí velcí hráči, kteří by byli schopni do svých chovů investovat potřebné finanční prostředky. Počet včelařů s více než 150 včelstvy, které Evropská unie považuje za tzv. komerční včelaře, činí v České republice 80 a na na trhu drží jen tříprocentní podíl na celkovém výskytu včelstev. Jejich podíl i počet však v posledních letech roste. "Důvodem tohoto vývoje jsou s vysokou pravděpodobností odbytové potíže zájmových včelařů při realizaci jejich medu na trhu a snaha rozdělit vysoké režijní náklady chovu včel na vyšší počet včelstev," uvedl Peroutka. Koncentrace má podle něj ekonomické výhody, úbytek malých chovatelů však snižuje rovnoměrnost rozmístění včel v krajině.
Čeští drobní včelaři vyrábějí podle Peroutky kvalitní med, chybí jim však podnikatelský duch. Připomněl také, že chovatelům včel komplikuje podnikání cena cukru, která je zhruba na stejné úrovni jako výkupní ceny medu. Za poslední čtyři roky ubyly v České republice více než čtyři tisíce chovatelů s deseti a méně včelstvy. "Podle dílčích výsledků, které máme, bude tento trend v letošním roce pokračovat," uvedl Peroutka k úbytku českých včelařů. Chovatelé v minulém roce vyrobili 7700 tun medu, v letošním roce by produkce měla dosáhnout 7500 až 8000 tun. Loni téměř 40 procent produkce směřovalo na export, dovoz představoval 1100 tun. Pokles exportních cen však v letošním roce objem exportu i dovozu téměř vyrovnal, doplnil Peroutka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down