10.03.2015 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Včelpo trvá na českém původu svých medů

Dodavatel medů Včelpo, kterému Potravinářská komora odebrala oprávnění k používání označení Český výrobek - garantováno PK ČR, trvá na českém původu svých medů. Firma zpochybnila výsledky rozboru, podle nějž byla v jejích medech pylová zrna netypická pro Českou republiku. Ve svém prohlášení tvrdí, že v ČR už se dávno vyskytují rostliny, které nejsou pro zdejší prostředí typické.

Potravinářská komora svým krokem reagovala na zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), podle něhož med od firmy Včelpo nebyl výhradně českého původu, ač jej tak společnost označila. Analýzy provedené loni na podzim opakovaně zjistily pylová zrna typická pro Čínu či východní Evropu v různých šaržích medu, kterým byla udělena značka garantující domácí původ.
Včelpo z Obory na Blanensku v reakci uvedlo, že se ohrazuje proti tvrzením, že klame spotřebitele a dodává falšované potraviny. Poukázalo na systém dosledovatelnosti, který má ve výrobě a který umožňuje u každého medu zjistit jeho dodavatele.
Závěry zveřejněné SZPI podle firmy vycházejí z neúplné znalosti problematiky pylové analýzy a určování geografického původu medu. "V České republice již dávno nerostou a nekvetou pouze rostliny pro zdejší prostředí typické, nýbrž i rostliny importované a vyšlechtěné pro růst a přežití na území České republiky, jak uvádí současná odborná literatura," uvedla firma. Výskyt pylových zrn atypických rostlin tak podle ní nelze považovat za jednoznačný důkaz geografického původu medu z jiných oblastí než z ČR.
Značku "Český výrobek - garantováno Potravinářskou komorou ČR" uděluje komora výrobcům od června 2011. Logo s českou vlajkou má garantovat, že označený výrobek byl vyroben převážně z domácích surovin. Podmínky se pro jednotlivé druhy výrobků liší.  SZPI medy kontroluje opakovaně. Při loňské prověrce v maloobchodní síti neuspělo v testech potravinářské inspekce 60 procent vzorků, o rok dřív nevyhověla polovina. Většina nevyhovujících medů byla naředěna.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down