11.08.2006 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Včelstva v Královéhradeckém kraji likviduje mor

Včelstva v Královéhradeckém kraji likviduje mor včelího plodu. V kraji je téměř 50 ohnisek nemoci. V tak velkém rozsahu se dosud nákaza v kraji v minulosti neobjevila. Škody na včelstvech půjdou nejméně do statisíců korun. Uvedla to Mladá fronta Dnes v příloze pro Královéhradecký kraj.

"Jde o bakteriální nákazu, která napadá a zabíjí zavíčkovaný včelí plod. Likvidace bacilu přežívajícího i několik let je velice složitá," řekl Josef Valenta z Krajské veterinární správy v Hradci Králové. Jediným účinným prostředkem proti moru je oheň. U nehořlavých částí úlů a pomůcek se na desinfekci používá silný roztok sava a louhu.
Nejvíce nemoc zasáhla Královédvorsko, Hořicko, Trutnovsko, Rychnovsko a Jaroměřsko. Kolem každého ohniska veterináři vymezí ochranné pásmo, ve kterém se kontrolují všechny chovy. V ochranných pásmech platí při včelím moru zákaz přesunu včelstev a pomůcek s výjimkou medu.
S včelím morem bojují včelaři i na jiných místech země. Například na Olomoucku bylo za prvních pět měsíců letošního roku zjištěno 29 ohnisek nemoci. V sousedním Pardubickém kraji zatím evidují dvě ohniska.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down