22.04.2005 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve čtvrtém kole tendru EU našlo odběratele necelých třicet tisíc tun české pšenice

Zhruba třetina předpokládaného množství obilí, konkrétně 110 tisíc tun pšenice, původem z Česka se už prodalo v tendrech EU na prodej obilí z intervenčních skladů ve střední Evropě. Ve čtvrtém kole tendru našlo odběratele 29 535 tun české pšenice. Až dosud v tendru stále nejde o množství, která by zásadně ulevila českým skladům. Přebytek z loňské nadúrody se jen v Česku odhaduje na dva miliony tun. Týdenní tendry však mají běžet až do konce června.

Opět jako v předchozích kolech nepřijala Evropská komise žádné nabídky na koupi obilí z Polska a Maďarska. Je to stále dáno neochotou tamních obchodníků akceptovat na jejich vkus stále příliš vysoké ceny. Komise nechce jít s cenou příliš dolů na úkor rozpočtu EU. Ten členským státům proplácí nákup od farmářů do intervenčních skladů při úřední ceně přibližně 101 eur za tunu.
Evropská unie má v plánu do tendrů na vývoz pšenice ze středoevropských zemí, které většinou nemají moře a přitom měly loni vysokou nadúrodu, 800 tisíc tun pšenice. V prvních třech kolech tendru se prodalo celkem asi 82 tisíc tun české pšenice, Polsko a Maďarsko zatím neprodaly nic. Komise celkově počítá s tím, že do zvláštního tendru pro Středoevropany bude zařazeno 320 tisíc tun maďarské pšenice a 300 tisíc tun české pšenice. Všechny středoevropské země měly loni silnou nadúrodu a hrozí jim, že nebudou mít dostatečné skladovací kapacity, až skončí příští sklizeň. Příští týden mají začít tendry i na prodej pšenice ze Slovenska a Litvy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down