23.05.2018 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve Francii vydraží tři patrně nejstarší láhve vína

Ve sklepě prospaly osm generací, ale teď se vše může změnit. V Lons-le-Saunier na východě Francie vydraží tři patrně nejstarší láhve vína v oběhu – místní specialitu, Vin Jaune du Jura (žluté víno z oblasti Jura), ročník 1774.

Láhve burgundského typu, tedy s velkým tělem a drobným hrdlem, do kterých se vejde 87 centilitrů tekutiny, obsahují takzvané žluté víno, které zhotovil vinař Anatoile Vercel, žijící v letech 1725 až 1786 v obci Arbois, srdci vinařského regionu Jura. Jeho potomci uchovávali lahve ve sklepě více než 200 let. Opustily ho až kvůli aukci. Z vinice, vysázené za krále Ludvíka XV., ze které se sklízely hrozny za jeho nástupce Ludvíka XVI., pocházejí nejstarší lahve vína na světě, které jsou v oběhu, tvrdí Brigitte Fenauxoivá, dražitelka aukčního domu Jura Enchères, která  aukci povede.
Dvě láhve stejné odrůdy se prodaly v roce 2011 v Arbois za 57 000 eur (asi 1,5 milionu Kč) a v roce 2012 v Ženevě za 46 000 švýcarských franků (asi milion korun). "Mít tři láhve tohoto ročníku a kvality je jedinečné," řekl Philippe Étiévant z aukčního domu. Ochutnávka stejného "žlutého vína" se konala za účasti 24 expertů v roce 1994 na zámku Château Pécauld v Arbois, hostícím muzeum vína z tohoto kraje. Znalci ocenili jantarovou barvu a příchuť ořechů, koření, kari, skořice, vanilky a sušeného ovoce a dali vínu 9,4 z deseti bodů. Test skončil s poznámkou: "Znovu vyzkoušet za 100 let."*

*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down