15.12.2008 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve hře je nyní výše mezd

Českomoravská agrární konfederace, která sdružuje Zemědělský svaz ČR a Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, soudí, že mzdy pracovníků v zemědělství by měly v příštím roce zůstat na stejné jako letos. Konfederace to uvedla minulý týden ve stanovisku k návrhu vyšší kolektivní smlouvy, kterou každoročně uzavírá s Odborovým svazem pracovníků v zemědělství a výživy - Asociací svobodných odborů ČR. Odbory jsou však proti.

„Současná ekonomická situace a výhled na příští půlrok nasvědčují tomu, že dojde k výraznému poklesu tržeb. V této situaci musí být na první místě otázka stability a udržení zemědělských podniků,“ řekl našemu týdeníku předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. Vzhledem k očekávanému vývoji finanční krize a k současnému propadu cen zemědělských komodit konfederace navrhuje prodloužit kolektivní smlouvu vyššího stupně uzavřenou pro rok 2008 i na rok 2009 beze změn ve mzdových tarifech. Podle Jirovského prakticky neexistuje žádná komodita, ze které by zemědělci tvořili zisk. "Ceny dále klesají a zatím není výhled k zastavení jejich poklesu. I v prvním čtvrtletí roku 2009 budou ceny za agrární komodity v průměru pod 70 procent roku 2008, zatímco ceny vstupů budou nad 115 procenty roku 2008," uvedl. Konstatoval také, že za první tři měsíce letošního překročily zemědělské podniky plánovaný růst mezd, uvedený v kolektivní smlouvě. Současně dodal, že očekává omezení či odložení výplat pohyblivé složky odměn za letošní rok kvůli nedostatku hotových peněz. Připustil však, že konfederace je ochotna jednat v průběhu příštího roku o přehodnocení svého stanoviska, za předpokladu, že vývoj bude příznivější. „Máme zájem lidem dobře zaplatit, protože mnohde se již potýkáme s nedostatkem pracovních sil. Pokud však neudržíme podnik, bude to mít daleko závažnější dopady,“ řekl Jirovský.
„V žádném případě nemůžeme souhlasit s tím, co zaměstnavatelé navrhují, protože v loňském roce měli někteří z nich abnormální zisky a o tyto zisky se se zaměstnanci nerozdělili, nechali letos platy na úrovni, kterou jsme dojednali ve vyšší kolektivní smlouvě. Musím konstatovat, že nám zaměstnancům také nikdo v důsledku krize nesníží nájem či platby za elektřinu a vodu,“ řekl pro náš týdeník předseda odborového svazu Bohumír Dufek. Odbory budou při kolektivním vyjednávání s agrárními podniky o mzdách požadovat pro příští rok platové navýšení minimálně o čtyři a půl procenta, která zhruba odpovídají současné inflaci.
Podle nich nese v tržním hospodářství za realizaci prodeje výrobků zodpovědnost majitel firmy, který by také měl nést zodpovědnost v případě neúspěchu. Odboráři chtějí prověřit, zda podniky letos skutečně vyplácely mzdy v souladu s uzavřenou kolektivní smlouvou a hodlají iniciovat kontroly inspektorátů práce v zemědělských podnicích. „V žádném případě nedopustíme propad reálných mezd,“ řekl Dufek.
To, že jednání o vyšší kolektivní smlouvě budou složité připouští, Jirovský i Dufek. Ten nicméně předpokládá, že by měla do konce roku skončit. „Náš odborový svaz i zaměstnavatelé jsme se dokázali dohodnout i v dobách daleko horších, než je současná proklamovaná krize a věřím, že to dokážeme i tentokrát a podepíšeme vyšší kolektivní smlouvu do konce roku,“ uvedl.
Podle aktuálních údajů ČSÚ dosahují mzdy v odvětví zemědělství, myslivost a lesnictví vůči průměrným mzdám v národním hospodářství zhruba 80 procent. Podle statistiky zemědělského svazu pracovalo v roce 2007 v zemědělství kolem 130.000 lidí, což je necelá polovina ve srovnání s rokem 1993.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down