Ve slunečnicovém šrotu z Ukrajiny zjištěn nad limit chlormekvát, zdraví ohroženo nebylo

Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) zachytili při zesílených kontrolách zásilku slunečnicového šrotu z Ukrajiny, který obsahoval nadlimitní množství chlormekvátu a jenž byl určen pro výrobu krmiva. Jde o látku určenou k ošetření rostlin, jež je v Evropské unii povolená. Dané množství nepředstavuje pro zvířata prakticky žádné riziko, stejně tak pro konzumenta jejich masa. V obilninách je povolena výrazně vyšší dávka, než byla ve šrotu, uvedla v tiskové zprávě mluvčí ÚKZUZ Ivana Kršková.

Limitní hodnota pro chlormekvát ve slunečnicovém šrotu je 0,01 miligramu na kilogram, laboratorní analýza odhalila trojnásobné množství. Například maximální hodnota pro krmnou pšenici je sedm miligramů. S ohledem na limit u pšenice a jiných obilnin by reálné riziko mohlo nastat až při stonásobné či vyšší koncentraci. Slunečnicový šrot se používá na výrobu krmiv pro prasata, kachny a brojlery.
"Záchyt nadlimitního množství chlormekvátu v krmné surovině svědčí o tom, že naše dozorové orgány fungují dobře. Zaměřují se na potraviny a krmiva z Ukrajiny, ale samozřejmě i z jiných zemí," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Inspektoři budou nyní pokračovat v cílených kontrolách, v daném případě šlo o dodávku cca 87 tun krmné suroviny. Informaci také vloží do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF. Za dovoz šrotu s překročenou hodnotou reziduí hrozí pokuta do půl milionu korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down