Stanovení minimálních výkupních cen brambor v České republice by mělo zabránit tomu, aby se osevní plochy nadále nesnižovaly v důsledku špatné úrody a prodeje pod výrobní cenou. Zatímco obchodníci prodávají v obchodech brambory i za více než třináct korun, zemědělci z této částky nemají ani polovinu, uvedl ředitel jihomoravské agrární komory Jaromír Musil.
Osevní plochy jsou už letos asi o třetinu nižší než vloni. Podle Musila hrozí, že se ještě sníží, když úroda klesne meziročně jako v letošním roce o třetinu. Ředitel ale zdůraznil, že nechtějí, aby stát přímo reguloval trh se zemědělskými komoditami, jen v případech, kdy například klesnou výnosy z hektaru na polovinu. Ceny brambor v obchodech rostou kvůli nedostatku kvalitních brambor, řekl Musil. Na tom se podle něj podílejí především nízké výnosy a zmenšení osevních ploch. Minulý rok na podzim byly ceny o více než polovinu nižší. Letos se cena v obchodech vyšplhala někde i přes 14 korun za kilogram.
Český statistický úřad očekává oproti loňskému roku asi o 34 procent nižší úrodu brambor. Sklizeň by měla dosáhnout 665 000 tun, což je o 348 000 meziročně méně. Malý výnos způsobila dlouhotrvající sucha v červnu a červenci, tedy těšně před sklizní, podotkl Musil.