Ve středních Čechách je sklizena více než polovina obilí

Ve středních Čechách je sklizena více než polovina obilí, meziročně je sklizeň díky příznivému počasí rychlejší. Řepky zbývá v regionu sklidit ještě zhruba čtvrtinu. Zemědělci sklidili většinu ploch osetých ozimým ječmenem a více než polovinu ploch s ozimou pšenicí. Pokročila také sklizeň jařin. Vyplývá to z dnešních dat zveřejněných ministerstvem zemědělství.

Počasí s menším množstvím srážek umožňuje plynulé pokračování žní. "Za uplynulý týden pokročila sklizeň u všech sledovaných druhů obilovin, především pak sklizeň ozimé pšenice," oznámilo ministerstvo. Výnosy obilovin od minulého týdne vzrostly celorepublikově na 6,13 tuny na hektar, což je meziročně zhruba o 0,3 tuny méně, avšak více než předloni. Ve středních Čechách je dosavadní průměrný výnos obilovin 6,17 tuny na hektar, u řepky 3,13 tuny na hektar.
V celé ČR už zemědělci sklidili přes 60 procent ploch obilovin. Žně postupují výrazně rychleji než loni, kdy bylo ve stejné době sklizeno jen téměř 23 procent obilovin. Přes 90 procent ploch je sklizeno ve Zlínském kraji, naopak v Karlovarském kraji je pod střechou necelá pětina obilovin.
Celkem je ve středočeském regionu oseto obilovinami zhruba 263 000 hektarů půdy, ve srovnání s loňským rokem zhruba o 12 000 hektarů více. Řepka roste téměř na 78 000 hektarech, což je meziročně přibližně o 3000 hektarů méně. V celé ČR je obilovinami oseto téměř 1,3 milionu hektarů půdy a řepkou 344 000 hektarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down