Ve středních Čechách se sklízí obilí, kvalita je průměrná

Ve středních Čechách začala sklizeň pšenice, jarního ječmene a žita, kvalita obilí je zatím průměrná. Včetně ozimého ječmene, který už je z většiny sklizený, zatím činí průměrný výnos 5,5 tuny obilí na hektar. Vyplývá to z údajů Ministerstva zemědělství. Podle agronoma AGD Kačice Antonína Švenkrta jsou nyní výnosy oproti minulému roku o 10 až 15 procent nižší.

Ve středních Čechách zemědělci zatím sklidili přibližně šest procent ploch osetých obilninami, sklizeň řepky je zcela na začátku. Zemědělci v regionu dosud sklidili přes 80 000 tun obilovin a přes 3000 tun řepky.

V okolí Kačice teď začala sklizeň jarního sladovnického ječmene. Kvalita je zatím průměrná nebo dobrá, uvedl Švenkrt. Meteorologové pro příští dny předpovídají i bouřky, což znamená pro zemědělce komplikace s plánováním sklizně. I tak se ale snaží sklízet alespoň po menších částech na místech, které například v posledních dnech nezasáhly přeháňky.

Letos je v kraji oseto obilninami podle dat Českého statistického úřadu zhruba 266 000 hektarů půdy, loni to bylo kolem 269 000 hektarů půdy. Naopak plochy oseté řepkou jsou letos mírně větší, loni činily necelých 84 000 hektarů, letos přesáhly 84 000 hektarů. Zemědělci minulý rok sklidili 1,745 milionu tun obilovin, což bylo podle statistiků oproti roku 2015 mírně více.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down