Ve Středočeském kraji je navrženo 126 lokalit Natura 2000

Na území Středočeského kraje se počítá celkem se 126 krajinnými lokalitami do evropské sítě chráněných stanovišť vzácných rostlin a živočichů Natura 2000. Výběr ještě musí schválit Evropská komise. Většina lokalit bude mít po vyhlášení charakter přírodní památky a jejich ochranu bude muset zajistit kraj nebo stát. Středočeský kraj má mít v gesci necelou stovku těchto maloplošných území, řekl krajský mluvčí Martin Kupka.

Základní seznam evropsky významných lokalit z hlediska ochrany přírody na území ČR vychází z loňského vládního nařízení. Až bude schválen Evropskou komisí, kraje ho zakotví ve svých vyhláškách. Dříve, než bude vyhláška vydána, bude třeba vymezit navržená místa v katastrální mapě, identifikovat vlastníky pozemků, zhodnotit nynější stav lokalit a stanovit smluvní podmínky jejich budoucí ochrany.
Zatím v ČR existují takzvaná ptačí území, na osm set stanovišť vzácných rostlin a živočichů má vzniknout do šesti let od schválení seznamu Bruselem. Většinou půjde o maloplošná území, například louky, části lesů, ale i půdy a věže, ve kterých přezimují netopýři.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *