12.09.2006 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve Středočeském kraji je sklizeň u konce, výnosy obilí jsou proti loňsku nižší

Sklizeň obilovin ve Středočeském kraji je u konce. Letošní výnosy jsou ve srovnání s loňskými nižší, dosahovaly v průměru kolem 4,24 tuny z hektaru, zatímco loni to bylo 4,8 tuny z hektaru. Také kvalita se snížila. Informovala o tom ředitelka krajské agrární komory Dagmar Mocová.

Nesklizené obilí zůstalo jen na malých plochách, které poškodila zvěř nebo záplavy. Na nižší sklizni obilí se podepsaly především deště na počátku srpna. Způsobily mnohdy klíčení zrna v klasech, polehnutí porostů i měly vliv na rozvoj plísní. Náklady zemědělců zvedla posklizňová úprava obilí, sušení i další nutné manipulace s mokrým obilím.
Nejlepší výnosy 4,7 tuny z hektaru zaznamenali zemědělci ve Středočeském kraji u ozimé pšenice, vloni 5,15 tuny z hektaru. U jarního ječmene jarního se snížily výnosy ze 4,5 na čtyři tuny z hektaru. Slabší jsou i výnosy u pšenice jarní a ječmene ozimého. V kraji již skončila také sklizeň řepky s průměrným výnosem 3,2 tuny na hektar. Je o devět procent vyšší než loni a mírně vyšší než aktuální celorepublikový průměr.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down