Ve Středočeském kraji zbývá ještě sklidit asi dvě stě hektarů obilnin

Žně ve Středočeském kraji jsou téměř u konce, zbývá sklidit zhruba 213 hektarů obilnin. Řepku měli zemědělci sklizenou už minulý týden. Poslední týden místy zpomalily sklizňové práce deště, celkově byly ale žně letos rychlejší díky lepšímu počasí. Výnosy obilovin jsou meziročně i oproti celostátnímu průměru mírně nižší, řepka je oproti loňským výnosům v regionu mírně lepší. Vyplývá to z včerejších dat zveřejněných ministerstvem zemědělství.

Hlavní obilniny sklidili i zemědělci největší zemědělské společnosti na Kolínsku v Bečvárech. Podle místopředsedy Zemědělské společnosti Bečváry Vojtěcha Kšírla je sklizeň průměrná, výnosy jsou nižší hlavně kvůli kroupám v červnu a u některých plodin kvůli jarnímu suchu. "Hlásili jsme 2000 hektarů na škodu, nejvíc to zasáhlo jarní ječmen, kde jsme očekávali výnos až k sedmi tunám, ale nakonec je 3,2," řekl Kšírl. Mírně lepší výnos je podle něj u řepky. Společnost hospodaří na 4300 hektarech půdy. Středočeští zemědělci sklidili všechen ozimý ječmen, ozimou pšenici, žito a řepku, na polích je ještě deset hektarů pšenice jarní, 30 hektarů ječmene jarního a 128 hektarů ovsa. Průměrný výnos řepky dosáhl 3,16 tuny z hektaru, loni to bylo 3,14. Výnosy z obilovin jsou v regionu zatím meziročně nižší téměř o půl tuny, klesly z loňských 6,4 tuny na hektar na 5,93. Ve středočeském regionu bylo oseto obilovinami zhruba 263 000 hektarů půdy, ve srovnání s loňským rokem zhruba o 12 000 hektarů více. Řepka se sklízela téměř ze 78 000 hektarů, což je meziročně přibližně o 3000 hektarů méně. V celé ČR bylo obilovinami oseto téměř 1,3 milionu hektarů půdy a řepkou 344 000 hektarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down