Ve vábení jelenů jsou Češi na špičce, ukázalo mistrovství Evropy v Brně

Ve vábení jelenů jsou Češi naprostá špička, ukázalo víkendové mistrovství Evropy na brněnském výstavišti. Mistrem se stal Jan Brtník, na druhém místě skončil jeho kolega Tomáš Třeský. Češi ovládli také týmovou soutěž. Mistrovství bylo doprovodnou akcí Národní výstavy myslivosti, která začala v sobotu, potrvá do středy. O výsledku informovaly Veletrhy Brno na svém webu.

Po první části soutěže se dvěma disciplínami měli Třeský s Brtníkem shodný počet bodů, takže o zlatu a stříbru rozhodly až jejich výkony ve finálové části. Museli napodobit hlas starého hledajícího jelena a hlas jelena stojícího u laně. Při imitaci hlasů zvěře používají vábiči různé speciální rohy nebo ulity. Třetí místo patří reprezentantovi Estonska. V soutěži týmů skončili jako druzí vábiči ze Slovenska a bronz si z Brna odvezl tříčlenný tým Maďarska.

Mistrovství Evropy se konalo v pavilonu G2, mimo vlastní prostor Národní myslivecké výstavy, aby měli soutěžící zajištěný potřebný klid a deset porotců mohlo jejich imitaci hlasů jelenů dobře slyšet a posoudit. Soutěž přilákala řadu diváků, museli se však zdržet hlasitého fandění.

Rozhodčí jsou při soutěži v uzavřených kójích a udělují známky od jedničky až po nejlepší šestku. Protože moderátor volí pořadí soutěžících náhodně, hodnocení porotců je anonymní.

"Imitování hlasů jelení zvěře používají lesníci při práci, třeba když doprovázejí hosty, a při lovu se využívá po celé Evropě. Ale na Slovensku jsme v něm před 30 lety poprvé uspořádali národní soutěž," popsal Alojz Kaššák, nestor soutěžního vábení jelenů, dříve několikanásobný mistr Slovenska a poté rozhodčí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down