Analýzu možností využití bioplynu a návrh přípravy podpůrného programu na uplatnění této suroviny v zemědělství a zpracovatelském průmyslu předloží dnes vládě ministři zemědělství a životního prostředí Jan Fencl a Miloš Kužvart. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství.
Největší překážkou pro rozvoj a šíření bioplynových
technologií v ČR je podle předkládací zprávy jejich relativně
vysoká pořizovací cena a z ní vyplývající výše výrobních nákladů na jednotku vyprodukované energie, která převyšuje současnou prodejní cenu. Dalším problémem jsou náročné bezpečnostní požadavky, které zejména u malých a středních stanic omezují možnosti jejich rozšíření.
Bioplyn lze vyrábět z kejdy, chlévské mrvy, biologicky
odbouratelných domovních odpadů, odpadů z čistíren odpadních vod a potravinářského průmyslu, ale i z energetické rostlinné masy. Palivo pak může být použito pro výrobu tepla, elektrické energie i provoz motorů mobilních zařízení. Konkurenceschopnost bioplynu bude stoupat se zvyšujícími se cenami energií a požadavky občanů
na životní prostředí, uvádí zpráva.
Podpora rozvoje výroby a využití bioplynu v ČR je podle
resortů žádoucí mimo jiné s ohledem na národní program
hospodárného nakládání s energií a využívání jejích obnovitelných a druhotných zdrojů. Ten předpokládá, že ČR do roku 2010 dosáhne podílu 3,6 procenta obnovitelných energií na celkové energetické spotřebě.
Podpora je vhodná také vzhledem k požadavku EU snížit
množství biologicky odbouratelného odpadu na skládkách do roku 2006 na 75 procent, do roku 2010 na 50 procent a do roku 2016 na 35 procent úrovně roku 1995. Produkce bioplynu má dále význam pro konkurenceschopnost a stabilizaci zemědělského sektoru, protože rozšiřuje zdroje jeho příjmů.