15.05.2023 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve Vraňanech na Mělnicku začala sklizeň jahod, ve srovnání s loňskem později

Na Farmě Hanč ve Vraňanech na Mělnicku začala minulý týden sklizeň jahod z fóliovníků, ve srovnání s loňským rokem o dva týdny později. Důvodem je chladné počasí. Samosběr z polí by měl začít v červnu. Celkem by letošní produkce podniku měla dosáhnout kolem 400 tun jahod, záleží na vývoji počasí, řekla za Farmu Hanč Dagmar Hančová.

Z Vraňan už také letos vyexpedovali kolem dvou milionů jahodových sazenic, oproti loňsku byla výsadba mírně menší, protože farma počítala s poklesem zájmu. "Vzhledem k energetické krizi lidé šetří," uvedla Hančová. Podle ní se také v březnu v důsledku chladných teplot sazenice neprodávaly v takovém rozsahu. Obecně mají ve Vraňanech zákazníci zájem kromě jahod o rajčatové či paprikové sazenice, dávají jim přednost před okrasnými rostlinami, což je zřejmě vliv zdražování potravin.

Letošní cena vraňanských raných jahod bude stejná jako v roce 2022. V obchodě bude činit podle kvality od 150 do 200 korun za kilogram.

Zda stoupne zájem o samosběry, na kterých lidé pořídí jahody levněji než v obchodě, je podle Hančové zatím spekulace. Stejně tak není jisté, zda budou zákazníci pořizovat jahody jen na konzumování či se budou více soustředit i na zpracování, třeba domácí výrobu džemů.

Farmu založili bratři Hančovi v roce 1998, nyní jsou největšími pěstiteli jahod v ČR. Na polích v okolí farmy nyní rostou jahody na 25 hektarech, k tomu ještě čtyři hektary zabírají fóliovníky s jahodami. Kromě toho jsou též významnými pěstiteli sazenic jahodníků a řady druhů ovoce, zeleniny a polních plodin. Dohromady hospodaří přibližně na 300 hektarech.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down