Ve výzkumném programu chce MZe přerozdělit 3,7 mld. Kč

Ve výzkumném programu Země chce ministerstvo zemědělství během devíti let přerozdělit 3,67 miliardy korun. Měly by jít na projekty aplikovaného výzkumu v zemědělství, potravinářství, vodního hospodářství nebo lesnictví. Příjemci peněz budou výzkumné organizace nebo firmy. O financování programu dnes bude jednat vláda.

Maximální délka projektů by měla být podle materiálu pět let. První žádosti by se měly objevit v příštím roce, program poběží do roku 2025. Ministerstvo předpokládá, že v průměru budou uznatelné náklady na jeden projekt v hodnotě 20 milionů korun. Vědci by se měli snažit například zjistit, jak omezit rizika ohrožení zemědělské a lesní půdy erozí. Peníze by mohli získat i na projekty, kterými přijdou na nové způsoby hospodaření, při nichž se bude méně vytěžovat půda, či kterými se zvýší schopnost půdy zadržet vodu.

Dalším směrem budou projekty, které se zaměří na dosažení dobrého ekologického a chemického stavu podzemních a povrchových vod. Žádat budou také moci výzkumníci zabývající se živočišnou nebo rostlinnou produkcí, výrobou potravin, či zemědělskou technikou.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *