Ve Zlínském kraji bylo uloveno kvůli africkému moru 143 divočáků

Myslivci a policisté ulovili k dnešku v ohnisku nákazy africkým morem prasat na Zlínsku 143 divočáků. Dalších 43 zvířat bylo odchyceno do klecí. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Údaje se týkají takzvané červené zóny, do které kromě vysoce rizikové oblasti lemované ohradníky spadá i několik okolních honiteb.

Z těchto zvířat bylo dosud pouze jedno pozitivně testováno na africký mor prasat. Koncem září ho veterináři potvrdili u selete odchyceného do klece v katastru Lužkovic, místní části Zlína. Podle Vorlíčka nemá veterinární správa informace o tom, že by byl odchycen či odloven další pozitivní kus.

V celém okrese Zlín ulovili dosud myslivci v souvislosti s nákazou 976 divokých prasat. Africký mor nemělo ani jedno z nich. Ve vysoce rizikové oblasti ohraničené pachovými a elektrickými ohradníky bylo doposud nalezeno 160 uhynulých divočáků, chorobu potvrdili veterináři u 119 z nich. Ve srovnání s pondělím je to o pět případů více.

V zamořené oblasti vně ohradníků, tedy ve zbytku okresu Zlín, bylo dosud nalezeno a vyšetřeno 58 divočáků. Ani u jednoho se nákaza nepotvrdila. V dalších okresech kraje bylo nalezeno a vyšetřeno 56 prasat. Také zde byl výsledek všech vyšetření na africký mor prasat negativní, potvrdil Vorlíček.

Podle ředitele zlínské krajské veterinární správy Františka Mahdalíka by se ve vysoce rizikové oblasti mělo aktuálně pohybovat ještě 50 až 60 divokých prasat. Přesnější čísla bude znát pravděpodobně v neděli, kdy by měl v případě příznivého počasí opět vzlétnout monitorovací vrtulník, řekl Mahdalík.

V řádu několika týdnů je podle něj reálné, že se podaří populaci černé zvěře v ohnisku zcela vymýtit, případně snížit na minimum. "Zhruba v polovině listopadu nastane říje, při které mají divoká prasata tendenci migrovat a hrozí tedy zavlečení nákazy do jiných oblastí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down