Ve Zlínském kraji je první Potravinová banka

První sklad Potravinové banky ve Zlínském kraji začal včera fungovat v Otrokovicích na Zlínsku. Cílem banky je bojovat proti hladu a plýtvání potravinami. Banka získává zdarma zemědělské přebytky, neprodejné, ale použitelné potraviny, přebytky z restaurací či příspěvky z různých sbírek. Veškerou pomoc poskytuje zdarma. Potraviny však jen vydává, o distribuci lidem v nouzi se starají sociální služby. V kraji dosud banka chyběla, muselo se jezdit do Ostravy nebo Brna, řekla dnes při otevření banky krajská radní Taťána Valentová Nersesjan.

Banka nyní v kraji získává potraviny od hypermarketů a řetězců. Má nasmlouvaných osm prodejen, řekl předseda Potravinové banky ve Zlínském kraji Jiří Růžička. V budoucnu by se banka podle jeho slov chtěla zaměřit i na spolupráci s restauracemi. S bankou v kraji nyní spolupracuje třináct organizací. Podle Růžičky pomoc směřuje nejčastěji rodinám s dětmi či matkám samoživitelkám, také lidem bez domova či postiženým. Hodně lidí je na hranici chudoby nebo se v určitou dobu ocitnou v těžké situaci.

Sklad banky se nachází ve sklepě budovy městského úřadu. Nyní v něm je necelá tuna potravin, kterou získali z Národní potravinové sbírky, která proběhla v listopadu. Jedná se vesměs o trvanlivé potraviny, těstoviny, cukry, mouky, dětské výživy, řekl Růžička, podle kterého bude třeba ještě sklad vybavit regály a technikou, zatím jsou potraviny v bednách na paletách. Činnost banky je financována zejména z dotací a darů. Předseda Potravinové banky očekává, že se budou podílet i obce, budou se oslovovat dárci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down