Ve Zlínském kraji se loni po mnoha letech vyskytla trichofytóza skotu

Ve Zlínském kraji se loni po mnoha letech vyskytla trichofytóza skotu. Jde o kožní onemocnění způsobené plísní, které je přenosné i na člověka. V lednu 2021 veterináři nákazu zjistili v chovu mléčného skotu na Zlínsku a v červnu ve velkovýkrmu skotu na Kroměřížsku, řekl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík. Díky přijatým mimořádným veterinárním opatřením se podle něj nákaza nerozšířila.

Proti trichofytóze, která se u nakaženého skotu projevuje zarudnutím kůže a lysinami, existuje účinná vakcinace. "Chovatelé skotu by tohle neměli opomíjet, zvláště v období, kdy jsou zvířata ve stáji a kdy tam je zvýšená vlhkost, což jsou nejlepší podmínky pro pomnožování plísní," řekl Mahdalík.

Preventivní očkování skotu proti trichofytóze doporučují veterináři především velkým chovatelům, protože spory původce nákazy přetrvávají v prostředí po mnoho let. "Pak se totiž může stát, že se najednou nákaza v chovu jakoby překvapivě objeví, ačkoliv chovatel žádná zvířata dlouhodobě nepřisunoval," uvedl Mahdalík.

Mezi další nákazy, které veterináři ve Zlínském kraji v roce 2021 zjistili, patřila trichinelóza u lišky, tedy choroba způsobená parazitem svalovcem. Dále to byla salmonela u nosnic v komerčním chovu. V prosinci prokázalo vyšetření u jezevčíka chovatele z Buchlovic na Uherskohradišťsku po kontaktu s divokým prasetem Aujeszkyho chorobu. Na stejnou nákazu, takzvanou pseudovzteklinu, letos v lednu uhynul jagdteriér majitele ze Zádveřic-Rakové na Zlínsku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down