Vědci chovají včely, které používají na výzkumné projekty

Pracovníci českobudějovického biologického centra akademie věd začali pracovat na projektu, který by měl zajistit zvýšení imunity včel vůči moru. V komplexu centra začali chovat čtyři včelstva a chov má posloužit i k dalšímu výzkumu. Parazitologové se například zaměřují na účinky včelího jedu proti škodlivým bakteriím. Novinářům to dnes řekli zástupci biologického centra.

Vědci mimo jiné pracují i na tom, jak zlepšit zdravotní stav včel. "Testujeme kvalitní potravní doplněk pro včely. Také připravujeme pokusné biopásy se směsí kvetoucích rostlin, jako je pohanka, svazenka a hořčice, které včelám zajistí kvalitní potravu přes celé léto," uvedl mikrobiolog Václav Krištůfek.

Včelstva jsou v zadní části akademického a univerzitního areálu v nové dendrologické zahradě. Vznikla na rozloze více než jednoho hektaru, který dříve ležel ladem, a nabízí sbírku 90 druhů stromů a keřů ze tří kontinentů. Zahrada bude celoročně přístupná veřejnosti a její slavnostní otevření připravuje biologické centrum na 25. června.

Včely nejsou prvními živočichy v českobudějovickém komplexu akademie věd, v tamní zahradě je i stádo ovcí. V areálu jsou navíc tři jezírka a desítky původních druhů rostlin, což umožnilo návrat řady vodních, mokřadních a lučních organismů. Mezi nimi i několik zvláště chráněných druhů obojživelníků a motýlů, uvedla referentka publicity biologického centra Daniela Procházková.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down