15.04.2008 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vědci doporučili pozastavit biopaliva

Vědecký výbor Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) tento týden doporučil pozastavit plán dosáhnout do roku 2020 desetiprocentního podílu biopaliv v pohonných hmotách a vyzval k vypracování souhrnné studie o rizicích a přínosech biopaliv pro životní prostředí. Komisař pro životní prostředí Stavros Dimas ale zprávu EEA bagatelizoval a prohlásil, že cíl EU má nadále jeho podporu.

Vědecký výbor složený z 20 nezávislých vědců z 15 zemí EU vyjádřil znepokojení nad nežádoucími dopady šíření biopaliv, vyráběných zejména ze zemědělských plodin. Ve své zprávě zpochybnil význam biopaliv první generace (ze zemědělských plodin) pro úspory fosilních paliv a snižování emisí skleníkových plynů a naznačil, že biomasa by se spíš měla využívat k topení a výrobě elektřiny než k pohonu automobilů. Podle zprávy nebude mít EU bez dalšího narušení životního prostředí dostatek orné půdy, s níž by desetiprocentní cíl mohla splnit; z vlastních zdrojů pak plánovanou spotřebu nepokryje ani v případě, že by využívala druhé generace biopaliv (z biologického odpadu, travin nebo dřevin). "Důsledkem intenzifikace produkce biopaliv tak bude zvýšený tlak na půdu, vodu a biodiverzitu," uvedla EEA. Splnění desetiprocentního cíle bude tedy vyžadovat vysoké objemy dovozů. Zde však EEA poukazuje na ničivý dopad, který má produkce biopaliv již nyní na deštné pralesy.
Komisař Dimas se nicméně domnívá, že EU může svůj cíl pro biopaliva splnit, aniž to přispěje k růstu cen potravin a poškozování deštných pralesů. "Je to dobrý záměr. Jestliže máme klauzuli udržitelnosti, myslím, že je to úplně v pořádku," řekl Dimas.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down