Vědci nainstalují 40 meteostanic, pomohou k efektivnějšímu zavlažování chmele

Ve výzkumném projektu Pro chmel nainstalují vědci ve všech třech tuzemských chmelařských oblastech 40 meteostanic, které pomohou k efektivnějšímu zavlažování chmele. Cílem je zvýšit kvalitu chmele. Data uvidí všichni pěstitelé v aplikaci v reálném čase. Novinářům to při instalaci první meteostanice řekli vedoucí projektu Pro chmel Jakub Zaoral z Plzeňského Prazdroje a majitel chmelařského podniku Miroslav Krupička. V tuzemsku jsou tři chmelařské oblasti: Žatecko, Úštěcko a Tršicko.

Meteostanice měří například srážky, teplotu, vlhkost vzduchu a půdní vlhkost. Jejich napájení zajišťuje fotovoltaický panel.

Spuštění aplikace

Aplikaci vědci představili už loni, data získávala z půdních senzorů, satelitních snímků, ale i z 18 dříve nainstalovaných meteostanic. Nově jich bude téměř 60, což zajistí informace o klimatických podmínkách z konkrétních částí oblastí, protože poměry se mohou podle pěstitelů zásadně lišit i ve dvou od sebe málo vzdálených místech. "Pro letošní rok aplikaci budeme spouštět v plné verzi, dáme ji k dispozici celé chmelařské komunitě, aby si to mohl vyzkoušet kdokoliv, " uvedl Zaoral.

Náklady hradí Plzeňský prazdroj

Náklady jeden milion korun na pořízení 40 meteostanic zaplatí Plzeňský Prazdroj, který je odběratelem přibližně deseti až 15 procent tuzemské produkce chmele. Loni sklizeň v ČR činila zhruba 6500 tun. Zhruba 60 procent v Česku vypěstovaného chmele míří na export.*

Chmel

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down