Procesy interakce mezi půdou a vodou budou vědci zkoumat v nově otevřených laboratořích českobudějovického biologického centra. Náklady na rekonstrukci objektu činily 11 milionů korun. V nových laboratořích, které slouží především výzkumnému centru se zkratkou SoWa (soil and water), pracuje pět desítek vědců a většina z nich pochází z ciziny. Novinářům to řekli zástupci biologického centra akademie věd.
"Interakce mezi půdou a vodou jsou zásadní pro většinu environmentálních problémů životního prostředí. Takové problémy, které lidi nejvíce vnímají, jsou například sucho, povodně, úrodnost půdy nebo zajištění kvalitní pitné vody," řekl ředitel střediska SoWa Jan Frouz. Vztah půdy a vody podle něj patří mezi základní procesy. Vědci mimo jiné zkoumají například poměr vody spadlé při srážkách a následně vytlačené z půdy. Stav životního prostřední v posledních letech zásadně ovlivňují zásahy člověka. "Půda a voda jsou pod silným tlakem lidské činnosti, což vede k narušování růstu rostlin, zadržování vody v krajině nebo regulaci klimatu," uvedl Frouz.
Nové laboratoře v českobudějovickém biologickém centru patří mezi nejmodernější pracoviště tohoto zaměření v republice i v Evropě. Vědci budou například využívat přístroje k měření stabilních izotopů nebo ke studiu anaerobních procesů.*