Vědci vyvinuli přístroj na měření teplotní odolnosti rostlin

Olomoučtí vědci vyvinuli přístroj, který dokáže rychle změřit odolnost rostlin vůči vyšším teplotám. Tato informace v současné době nabývá na významu mimo jiné v souvislosti s klimatickými změnami a častějším výskytem teplotních extrémů. Zařízení dokáže stanovit obecnou termostabilitu buněk i fotosyntetického aparátu. Termostabilita rostlin může pomoci například šlechtitelům při výběru odrůd odolných vůči vyšším teplotám, informovali zástupci Univerzity Palackého.

Přístroj vyvinuli vědci z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH). Přístroj je podle nich proti dosavadním technikám rychlejší, jednodušší a komplexnější. "Jedná se o univerzální přístroj pro měření termostability jakýchkoliv buněk, který jsme však primárně vyvíjeli pro buňky rostlinné. Je to vlastně ohřevný systém, v němž se ale teplota musí zvyšovat lineárně. Celé měření trvá zhruba 25 minut," uvedl vedoucí oddělení biofyziky CRH Petr Ilík.

Přístroj nabízejí vědci ke komerčnímu využití, pomůže však i při bádání o reakci rostlin na častější výskyt teplotních extrémů. "Rostliny na to reagují podle své odolnosti. Naše metodika by mohla pomoci při výběru odrůdy plodiny, která by si udržela výnos i v nestabilních klimatických podmínkách. Slouží také k testování toho, jak rostliny reagují na krátkodobý vysokoteplotní stres," uvedla členka výzkumného týmu Martina Špundová.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down