Vědecký pokrok a inovace

Inovace v zemědělství, vědecký pokrok, zkracování potravinového řetězce a omezení plýtvání – to je udržitelná cesta, jak zajistit kvalitní a dostupné potraviny pro populaci. Těmto tématům se věnoval ministr zemědělství Zdeněk Nekula na nedávné mezinárodní vědecké konferenci o zemědělsko-potravinářské udržitelnosti a inovacích uspořádané v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie v Praze.

Právě posílení udržitelnosti zemědělství a potravinových systémů, dodávek zemědělských produktů a potravin a podporu zavádění inovativních přístupů považuje Ministerstvo zemědělství v rámci předsednictví České republiky v Radě EU považuje za jednu z klíčových priorit. Podle ministra Nekuly potravinové zabezpečení v Evropě není přímo ohroženo, ale pro členské státy EU se stává stále větším problémem zajištění cenově dostupných potravin. Ruská agrese na Ukrajině i následky pandemie stále ovlivňují evropské zemědělství i potravinářství. Dochází k eskalaci cenových šoků na světových trzích, ať je to s potravinami, energiemi, či hnojivy. „Musíme se proto intenzivně věnovat inovacím v našem sektoru, využívání moderních technologií, zavádění moderních postupů a také zkracování dodavatelských řetězců a omezování plýtvání,“ řekl Nekula. Světová populace stále roste, proto je zapotřebí zavádět inovace ke zvýšení zemědělské produkce, zlepšení globálního dodavatelského řetězce, snížení potravinových ztrát a plýtvání a zajištění přístupu k výživným potravinám. Důležité je využívat všechny dostupné metody k rozvoji šlechtitelství, které bude produkovat moderní odolnější odrůdy odolávající nepříznivým vlivům, jako je například změna klimatu a sucho. Ministr poukázal na to, že nedostatek potravin má nejen přímé, ale i nepřímé důsledky, jako je politická nestabilita, konflikty a migrace z postižených regionů. Připomněl, že Česká republika vždy patřila mezi pragmatické země, která dlouhodobě podporuje aplikaci nových technologií. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down