16.06.2014 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vedra neodradila (komentář)

Minulý týden se konal již 14. ročník přehlídky zemědělské techniky a odrůd polních plodin v Nabočanech u Chrudimi. Tento ročník byl navíc slavnostnější, protože se pojil ještě s oslavou dvacátého výročí založení vydavatelství Profi Press, který tuto akci v posledních letech za pomoci partnerů organizuje.

Nechyběl ani kulturní program. Jen se trochu lamentovalo nad počasím. Vloni se zahajovalo s deštěm a blátem, letos zase panovala tropická vedra přesahující třicet stupňů Celsia. Zřejmě se naplňují předpovědi klimatologů, že výkyvy počasí se budou projevovat stále častěji. V souvislosti s těmito tezemi, z mnoha stran zaznělo, že zájem bude právě o odrůdy, které ustojí extrémní teplotní změny.

Letošní rok se vyznačoval právě teplou zimou, nedostatkem srážek a brzkým nástupem letních teplot . V oblasti Chrudimska trvala podle organizačního týmu pravá zima spojená s teplotami pod bodem mrazu asi dva týdny. Odrůdy ozimých plodin tak přezimovaly bez obtíží. Vytvořily se příznivé podmínky pro časné založení jarních obilnin a řada zemědělců je zasela v první dekádě března. Příznivé teplotní podmínky byly i pro setí luskovin i hořčice. Nedostávalo se však vláhy, což mělo nepříznivý vliv na jejich vzcházení. Postupně byly vysety všechny základní zemědělské velko- i maloobjemové plodiny registrovaných odrůd, odrůd ve třetím roce registračních zkoušek a odrůd evropského katalogu vhodných pro pěstování v České republice. Takže vedle zemědělské techniky, jak moderní, tak historické bylo na co se dívat a určitě každý návštěvník, který na tuto akci zavítal, si odnesl nový poznatek. Přestože letos vládla tropická vedra, na pole si našlo cestu více návštěvníků než vloni. Je vidět, že zemědělství si najde své příznivce za každého počasí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down