Vedra v Evropě ohrožují úrodu ječmene

Současné horké a suché počasí v Evropě ohrožuje úrodu ječmene, což může způsobit problémy pivovarům, které potřebují slad. Sklizeň v důležitých oblastech ve Skandinávii, severním Německu a Pobaltí by mohla být o 30 až 40 procent nižší, než je obvyklé, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na odhady obchodníka se zemědělskými plodinami Evergrain Germany.

Obavy z úrody se již promítají i do cen ječmene, které prudce rostou. Některé německé pivovary již začaly zvyšovat ceny piva, upozornil obchodník společnosti GrainCom Stefan Vollmar. Nicméně další analytici upozorňují, že slad činí pouze nepatrnou část nákladů na výrobu půllitru piva.

Mimořádně horké počasí ve Skandinávii způsobilo, že sklizeň začala o tři až čtyři týdny dříve, než je obvyklé. Počasí ale také ublížilo plodinám a podle poradenské firmy RMI Analytics bude v unii chybět 490 tisíc tun jarního sladovnického ječmene. EU zažije nedostatek této plodiny poprvé po osmi letech. Ještě před dvěma měsíci obchodník s obilovinami Robin Apple očekával, že v Evropě bude přebytek sladového ječmene v objemu více než jeden milion tun.

Výkonný ředitel firmy Evergrain Andries de Groen se domnívá, že sklizeň jarního ječmene v EU by mohla být deset procent pod pětiletým průměrem. Ceny francouzského sladovnického ječmene se od dubna zvýšily o více než 35 procent a jsou nejvýše od roku 2013.

Druhý největší pivovar na světě Heineken ve své zprávě za druhé čtvrtletí varoval před vyššími cenami komodit. Uvedl, že slabá sklizeň v Evropě nebude mít letos negativní dopad na výsledky, avšak odmítl komentovat dopad v dalším období.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Úrodu zemědělců ohrožuje každý rok něco 😀 . Když to není sucho, tak je to deštivo, nebo to jsou myši, vždycky se něco najde 😀 . Mně třeba vyhovuje, když je v létě vedro 🙂 . Pracuji z domu a koupil jsem si už před rokem klimatizaci ze Vzdušínu https://www.vzdusin.cz/mobilni-klimatizace , takže mně je pěkně 🙂 .

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down