10.06.2014 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vedra způsobila nebývalé rojení včel

Nebývalé rojení včel, které způsobil velmi rychlý nástup horka, zaznamenávají lidé i včelaři po celé republice. Pokud se roj dostane na cizí zahradu, tak mají lidé počkat a roj odletí, řekl včelař a prodejce medu a medového vína Jaroslav Lstibůrek z Pasečnice na Domažlicku, který je lektorem na včelařské škole v Blatné.

Abnormální rojení určitě podle něj hodně způsobila rychlá změna počasí z relativního chladna do tropických veder. Pokud se roj dostane na cizí zahradu, tak mají její majitelé "chvilku počkat a roj odletí". Podle Lstibůrka se lidé nemusí schovávat. Podnikatel nezaznamenal u svých včelstev minulé dva roky žádný roj, ale letos čtyři. "Přišli jsme ke včelstvu, když se rojilo. Tak jsme se posadili a koukali se na to jako na televizi. A včely tím, že jsou venku z úlu a nemají co chránit, tak se k nim dá přijít a nic se neděje, neútočí," uvedl. Chápe, že roj vypadá pro mohutně, "ale nejlepší je vyčkat".
Pokud do toho člověk zasahuje a setřese jenom část roje, přeruší a prodlouží hledání nového úlu. A pak může trvat i týden, než včely z místa vymizí. Při ponechání přirozeného průběhu většinou stejný den, maximálně do dvou dnů zmizí, dodal včelař.
Podle Lstibůrka je v současném horku v některých místech snůška medu normální, jinde lepší, ale jsou také místa, kde med není. "My to máme také. Jedna včelnice je průměrná, na druhé jsme dokonce ještě museli dokrmovat, na lesním stanovišti není letos nic," uvedl podnikatel, který má včelstva v Českém lese. Podle něj bude letošek v produkci medu v Česku minimálně průměrný. "Teď zrovna včely začaly nosit a přírůstky jsou kolem dvou kil za den a myslím, že to doženou," uvedl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down